NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена ЮНЕСКО включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство
5983
Авансцена

ЮНЕСКО включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство заради войната между "Хамас" и Израел, започнала след изненадващото нападение на радикалната палестинска групировка на 7 октомври м.г.,  предаде АФП.  Решението беше взето на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство, който заседава в индийската столица Делхи

| 26 Юли 2024, 13:59 ч.
ЮНЕСКО включи манастира
ЮНЕСКО включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство
Снимка © АП / Anupam Nath

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство заради войната между "Хамас" и Израел, започнала след изненадващото нападение на радикалната палестинска групировка на 7 октомври м.г.,  предаде АФП. 

Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.

Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди.

Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско. От друга страна, вярва, че с работата и с изпълнители на класическа музика ще ги доближи до джаза. 

Искам да направя мост между двата свята, с който да се преодоляват бариерите между музикалните жанрове, каза още Чинциа Тедеско. 

Как дигиталната реставрация съхранява, обновява и експонира културното наследство - това бе акцент на интерактивната изложба и интернационалната конференция „Модерни  практики и методи на дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари  фотографии“, които се проведоха в Национално историческия музей в София. В конференцията взеха участие 35 интернационални фотографи, съобщават организаторите. 

Събитието бе организирано от Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография и партньори от три европейски страни в рамките на проекта „Дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари книги“ (Лаборатория за дигитална реставрация) по програма „Еразъм +“. Основна цел на проекта е да систематизира, интегрира и разпространи съвременни практики за дигитализация, дигитална реставрация и експонация на старинн

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.

Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.

Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи

Изложба, посветена на 120 години от рождението на художника Васил Стоилов, бе открита в Художествена галерия “Борис Денев“ във Велико Търново. Тя е озаглавена  “Васил Стоилов, верен на живота“ и в нея са включени близо 50 творби. 

Картините са от фондовете на галерията домакин, Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия “Проф. Теофан Сокеров“ в Ловеч, Художествена галерия – Стражица и от няколко частни колекции.

Директорът на художествената галерия Мартин Митев приветства присъстващите на събитието и прочете няколко думи, написани специално за откриването на изложбата от дъщерята на Васил Стоилов – Явора, която беше поканена, но не успя да присъства. 

„Възхищавам се на старопрестолния ни град, толкова добре запазил величието на паметта си. И ми се струва, че няма по-подходящо място за отбелязването на 120-ата годишнина на баща ми“, к

Концерт на популярни български изпълнители в подкрепа на две каузи ще се проведе в Разград.

Проявата, която е част от националното турне „С песен и стих в сърцата“, ще е на 25 юни в Общинския културен център, съобщиха от общинската администрация в Разград. 

Концертът се провежда със съдействието на Община Разград, а специални гости ще са децата от школата по танци „Еми-денс“ с ръководител Емилия Петкова. 

В проявата ще участват Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, дуетите „ШИК“ и WEIL, Коцето Калки, Искрен Пецов, „Дует с кауза“ - Галя Георгиева и Атанас Лазаров, Красимир Недялков, Вокално трио Deja vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), групите „Спринт“, „Хоризонт“ и „Жестим“. Концертите от турнето се провеждат под съпровода на оркестър „София“, а техен водещ е Веселин Пренеров.

Наци

Решението беше взето на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство, който заседава в индийската столица Делхи.

"С това решение се признава както изключителната универсална стойност на този обект, така и задължението за неговото опазване пред лицето на непосредствените опасности", посочва ЮНЕСКО в съобщение за медиите.
    
Кандидатурата на обекта за включване в списъка беше разгледана от участниците в сесията в спешен и опростен порядък, като бяха взети предвид продължаващите военни операции в региона. 

Съгласно решението на ЮНЕСКО обектът ще се счита за застрашен до 1 декември 2025 г.

Манастирът "Свети Иларион" се намира в археологическия обект Тел Ум Амер в ивицата Газа. Това е древен християнски манастир, основан през четвърти век. Комплексът се е състоял от църкви, жилища, бани и обширна крипта. След земетресение през седми век обектът е изоставен и попада в полезрението на археолозите и изследователите едва през 1999 г.
    
Според властите в Газа през 2016 г. манастирът "Свети Иларион" се нуждае от спешни мерки за опазването му. Продължаващите усилия в тази насока се усложняват от конфликтите в региона, както и от липсата на материали и оборудване, необходими за разкопките.
    
През декември 2023 г. ЮНЕСКО предостави на манастира статут на обект под "временна засилена защита". През януари 2024 г. телевизия "Ал Джазира" съобщи, че той е един от 195-те обекта на културното наследство, които са били повредени или унищожени от началото на военния конфликт между "Хамас" и Израел. 

Междувременно ДПА предаде, че на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство е взето решение за включването на още три селища на Моравската църква - в Германия, САЩ и Северна Ирландия, в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.

Корейското дуо „Олот“ ще изнесе концерт в Троян на 15 септември, съобщи Тереза Георгиева, главен специалист „Култура“ към общинската администрация.

Двете половинки на дуото -  Хангул Ким и Санчан Ю се определят като мултиинструментални изпълнители. Те ще представят новаторска минималистична музика, изпълнена с корейски народни инструменти. Творчеството им се базира на традиционната корейска музика, с фокус върху звуковите експерименти, разказа тя.

Входът за концерта, който ще се проведе в парка пред Туристическия информационен център в Троян, е безплатен.

Концертът се организира с подкрепата на Държавната фондация за Корейски традиционни сценични изкуства, Хана Арт Нетуърк и Община Троян.

Певицата, продуцент и директор на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ Еделина Кънева ще бъде тазгодишният носител на наградата "Емил Чакъров".

Тя ще бъде връчена на церемония преди финалния спектакъл в рамките на 17-ите Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в Бургас. 

Артистичната кариера на Еделина Кънева започва на сцената на бургаската опера, където през годините тя е солист и продължава да бъде желан гост в редица спектакли на културната институция в морския град. 

Наградата на името на диригента Емил Чакъров ще бъде връчена преди представлението на мюзикъла "Моя прекрасна лейди", който излиза пред публика за втори път след премиерата му на 2 август.

Режисьор на спектакъла е доц. д-р Александър Текелиев, който работи за втори път по творбата, като първият е преди 12 години и е за

Изложбата „Визия и интуиция“ на Станислав Божанков събира 50 избрани произведения, които обхващат три основни теми – сърдечно, джазово и слънчево. Творчеството на Божанков, което се отличава с дълбока концептуалност и иновативност, се развива в областта на живописта, графиката, колажа и инсталацията, коментира кураторът на изложбата Пламена Димитрова-Рачева. Откриването е на 13 август в музей-галерия „Анел“.

Авторът има 45 награди и участия в над 400 изложби по целия свят.

Заглавието „Визия и интуиция“ е вдъхновено от дефиницията на италианския философ Бенедето Кроче, който определя изкуството като израз на интуицията, тоест на вътрешното виждане. „Божанков възприема тази идея като своя художествена философия, изразена

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

В София вече се чувстваме като у дома си. Тук се върнахме при приятели. Обожаваме България. Това казаха част от артистите в мюзикъла „Фантомът на операта“, който се завръща у нас за втори път тази година. 

От 29 август до 5 септември в зала 1 на НДК предстоят общо девет представления. След София екипът заминава за Лисабон, след това – за Базел, Прага и Антверпен, Прибалтика и Скандинавието. 

„Връщаме се тук заради невероятното посрещане, което имахме първия път. Целият ни екип беше единодушен, че трябва да дойдем отново“, каза Дъги Картър. Той изпълнява ролята на Раул.

„Този прекрасен град – София, е единственият от турнето, в който се връщаме за втори път. И това ни прави много щастливи и нетърпеливи да се срещнем с публиката

През 2015 г. в списъка беше включено селището Кристиансфелд в Дания. 

И трите селища са създадени през 18-и век от бежанци от една от най-старите протестантски секти. "Всяко от тях има свой собствен архитектурен характер, базиран на идеалите на Моравската църква, но приспособен към местните условия", посочва ЮНЕСКО на сайта си.

Асошиетед прес съобщи, че организацията на ООН за образование, наука и култура включва в списъка си на Световното наследство и системата от погребални могили на династията Ахом (1228-1826) в Североизточна Индия.
    
Подобните на пирамиди структури, известни като моидами, представляват късносредновековната (от 13-и до 19-и век) традиция на погребалните могили. Те са разположени в източната част на щата Асам. 

Съществуват повече от 90 обекта от могилно-погребалната система на ахомите, които управляват обширни територии от днешния щат и извън него в продължение на около 600 години преди пристигането на британците през 20-те години на 19-и век.
    
В Индия моидамите са популярна туристическа атракция. Тези погребални могили често са сравнявани с египетските пирамиди.
    
Системата от могили в Асам стана 43-ият обект в Индия, включен в Списъка на световното наследство. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Тикер в 20:00 ч.
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното изда ...
Начало Авансцена
5983
Авансцена

ЮНЕСКО включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство

"С това решение се признава както изключителната универсална стойност на този обект, така и задължението за неговото опазване пред лицето на непосредствените опасности", посочва ЮНЕСКО в съобщение за медиите.    Кандидатурата на обекта за включване в списъка беше разгледана от участниците в сесията в спешен и опростен порядък, като бяха взети предвид продължаващите военни операции в региона.

| 26 Юли 2024, 13:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
ЮНЕСКО включи манастира
ЮНЕСКО включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство
Снимка © АП / Anupam Nath

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство заради войната между "Хамас" и Израел, започнала след изненадващото нападение на радикалната палестинска групировка на 7 октомври м.г.,  предаде АФП. 

Решението беше взето на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство, който заседава в индийската столица Делхи.

Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.

Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди.

Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско. От друга страна, вярва, че с работата и с изпълнители на класическа музика ще ги доближи до джаза. 

Искам да направя мост между двата свята, с който да се преодоляват бариерите между музикалните жанрове, каза още Чинциа Тедеско. 

Как дигиталната реставрация съхранява, обновява и експонира културното наследство - това бе акцент на интерактивната изложба и интернационалната конференция „Модерни  практики и методи на дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари  фотографии“, които се проведоха в Национално историческия музей в София. В конференцията взеха участие 35 интернационални фотографи, съобщават организаторите. 

Събитието бе организирано от Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография и партньори от три европейски страни в рамките на проекта „Дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари книги“ (Лаборатория за дигитална реставрация) по програма „Еразъм +“. Основна цел на проекта е да систематизира, интегрира и разпространи съвременни практики за дигитализация, дигитална реставрация и експонация на старинн

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.

Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.

Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи

Изложба, посветена на 120 години от рождението на художника Васил Стоилов, бе открита в Художествена галерия “Борис Денев“ във Велико Търново. Тя е озаглавена  “Васил Стоилов, верен на живота“ и в нея са включени близо 50 творби. 

Картините са от фондовете на галерията домакин, Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия “Проф. Теофан Сокеров“ в Ловеч, Художествена галерия – Стражица и от няколко частни колекции.

Директорът на художествената галерия Мартин Митев приветства присъстващите на събитието и прочете няколко думи, написани специално за откриването на изложбата от дъщерята на Васил Стоилов – Явора, която беше поканена, но не успя да присъства. 

„Възхищавам се на старопрестолния ни град, толкова добре запазил величието на паметта си. И ми се струва, че няма по-подходящо място за отбелязването на 120-ата годишнина на баща ми“, к

Концерт на популярни български изпълнители в подкрепа на две каузи ще се проведе в Разград.

Проявата, която е част от националното турне „С песен и стих в сърцата“, ще е на 25 юни в Общинския културен център, съобщиха от общинската администрация в Разград. 

Концертът се провежда със съдействието на Община Разград, а специални гости ще са децата от школата по танци „Еми-денс“ с ръководител Емилия Петкова. 

В проявата ще участват Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, дуетите „ШИК“ и WEIL, Коцето Калки, Искрен Пецов, „Дует с кауза“ - Галя Георгиева и Атанас Лазаров, Красимир Недялков, Вокално трио Deja vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), групите „Спринт“, „Хоризонт“ и „Жестим“. Концертите от турнето се провеждат под съпровода на оркестър „София“, а техен водещ е Веселин Пренеров.

Наци

"С това решение се признава както изключителната универсална стойност на този обект, така и задължението за неговото опазване пред лицето на непосредствените опасности", посочва ЮНЕСКО в съобщение за медиите.
    
Кандидатурата на обекта за включване в списъка беше разгледана от участниците в сесията в спешен и опростен порядък, като бяха взети предвид продължаващите военни операции в региона. 

Съгласно решението на ЮНЕСКО обектът ще се счита за застрашен до 1 декември 2025 г.

Корейското дуо „Олот“ ще изнесе концерт в Троян на 15 септември, съобщи Тереза Георгиева, главен специалист „Култура“ към общинската администрация.

Двете половинки на дуото -  Хангул Ким и Санчан Ю се определят като мултиинструментални изпълнители. Те ще представят новаторска минималистична музика, изпълнена с корейски народни инструменти. Творчеството им се базира на традиционната корейска музика, с фокус върху звуковите експерименти, разказа тя.

Входът за концерта, който ще се проведе в парка пред Туристическия информационен център в Троян, е безплатен.

Концертът се организира с подкрепата на Държавната фондация за Корейски традиционни сценични изкуства, Хана Арт Нетуърк и Община Троян.

Певицата, продуцент и директор на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ Еделина Кънева ще бъде тазгодишният носител на наградата "Емил Чакъров".

Тя ще бъде връчена на церемония преди финалния спектакъл в рамките на 17-ите Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в Бургас. 

Артистичната кариера на Еделина Кънева започва на сцената на бургаската опера, където през годините тя е солист и продължава да бъде желан гост в редица спектакли на културната институция в морския град. 

Наградата на името на диригента Емил Чакъров ще бъде връчена преди представлението на мюзикъла "Моя прекрасна лейди", който излиза пред публика за втори път след премиерата му на 2 август.

Режисьор на спектакъла е доц. д-р Александър Текелиев, който работи за втори път по творбата, като първият е преди 12 години и е за

Изложбата „Визия и интуиция“ на Станислав Божанков събира 50 избрани произведения, които обхващат три основни теми – сърдечно, джазово и слънчево. Творчеството на Божанков, което се отличава с дълбока концептуалност и иновативност, се развива в областта на живописта, графиката, колажа и инсталацията, коментира кураторът на изложбата Пламена Димитрова-Рачева. Откриването е на 13 август в музей-галерия „Анел“.

Авторът има 45 награди и участия в над 400 изложби по целия свят.

Заглавието „Визия и интуиция“ е вдъхновено от дефиницията на италианския философ Бенедето Кроче, който определя изкуството като израз на интуицията, тоест на вътрешното виждане. „Божанков възприема тази идея като своя художествена философия, изразена

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

В София вече се чувстваме като у дома си. Тук се върнахме при приятели. Обожаваме България. Това казаха част от артистите в мюзикъла „Фантомът на операта“, който се завръща у нас за втори път тази година. 

От 29 август до 5 септември в зала 1 на НДК предстоят общо девет представления. След София екипът заминава за Лисабон, след това – за Базел, Прага и Антверпен, Прибалтика и Скандинавието. 

„Връщаме се тук заради невероятното посрещане, което имахме първия път. Целият ни екип беше единодушен, че трябва да дойдем отново“, каза Дъги Картър. Той изпълнява ролята на Раул.

„Този прекрасен град – София, е единственият от турнето, в който се връщаме за втори път. И това ни прави много щастливи и нетърпеливи да се срещнем с публиката

Манастирът "Свети Иларион" се намира в археологическия обект Тел Ум Амер в ивицата Газа. Това е древен християнски манастир, основан през четвърти век. Комплексът се е състоял от църкви, жилища, бани и обширна крипта. След земетресение през седми век обектът е изоставен и попада в полезрението на археолозите и изследователите едва през 1999 г.
    
Според властите в Газа през 2016 г. манастирът "Свети Иларион" се нуждае от спешни мерки за опазването му. Продължаващите усилия в тази насока се усложняват от конфликтите в региона, както и от липсата на материали и оборудване, необходими за разкопките.
    
През декември 2023 г. ЮНЕСКО предостави на манастира статут на обект под "временна засилена защита". През януари 2024 г. телевизия "Ал Джазира" съобщи, че той е един от 195-те обекта на културното наследство, които са били повредени или унищожени от началото на военния конфликт между "Хамас" и Израел. 

Междувременно ДПА предаде, че на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство е взето решение за включването на още три селища на Моравската църква - в Германия, САЩ и Северна Ирландия, в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.

През 2015 г. в списъка беше включено селището Кристиансфелд в Дания. 

И трите селища са създадени през 18-и век от бежанци от една от най-старите протестантски секти. "Всяко от тях има свой собствен архитектурен характер, базиран на идеалите на Моравската църква, но приспособен към местните условия", посочва ЮНЕСКО на сайта си.

Асошиетед прес съобщи, че организацията на ООН за образование, наука и култура включва в списъка си на Световното наследство и системата от погребални могили на династията Ахом (1228-1826) в Североизточна Индия.
    
Подобните на пирамиди структури, известни като моидами, представляват късносредновековната (от 13-и до 19-и век) традиция на погребалните могили. Те са разположени в източната част на щата Асам. 

Съществуват повече от 90 обекта от могилно-погребалната система на ахомите, които управляват обширни територии от днешния щат и извън него в продължение на около 600 години преди пристигането на британците през 20-те години на 19-и век.
    
В Индия моидамите са популярна туристическа атракция. Тези погребални могили често са сравнявани с египетските пирамиди.
    
Системата от могили в Асам стана 43-ият обект в Индия, включен в Списъка на световното наследство. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.